Wyprawka na wiosnę dla noworodka

Zdecydowana większość przyszłych mam czuje ekscytacje na samą myśl o kompletowaniu wyprawki ubraniowej dla swojej przyszłej pociechy. Wydaje nam się, że to sama przyjemność w momencie, gdy poczynimy niezobowiązujące wizytę w sklepie. Często przyszła mama dokonuje spontanicznego zakupu ubranka, które ją oczarowało, nie zastanawiając się nad tym czy przyda się i sprawdzi w praktyce.

Pierwsze trudności rozpoczynają się, gdy na poważnie zaczyna podchodzić do tematu i zastanawia się ile, jakich body, pajacyków, śpioszków czy półśpiochów ma kupić na początek. Często same nazewnictwo wymaga nauki.

Osobiście kompletując swoje wyprawki brakowało mi odpowiedzi na pytanie, dlaczego poszczególnych ubranek powinna być dana ilość i które rodzaje najlepiej wybrać.

Dlatego w tym wpisie postanowiłam (na podstawie własnego doświadczenia) podpowiedzieć przyszłym mamom, co powinno znaleźć się w tak zwanym starterze noworodka (jeśli chodzi o ubranka). Ze względu na to, że zbliża się wiosna ten wpis posiadał będzie propozycję dla mam z zaplanowanym porodem właśnie na tę przyjemną porę roku (bez obaw dla mam rodzących w późniejszych terminach też przewiduje tego typu post 🙂 ) .

Rozmiar

Jak wybrać rozmiar?

Moim zdaniem rozmiarem wyjściowym powinno być 56 cm. Dziecko urodzone o wadze ok. 3- 3,6 kg śmiało w dany rozmiar się mieści z zapasem (oczywiście, jeśli długość maluszka nie przekracza 58 cm). Przy decyzji o rozmiarze musimy się jednak posiłkować wynikami USG i oceną lekarza, prognozującego wagę dziecka. Kupowanie dopasowanych ubranek w rozmiarze 50 cm uważam za błąd, ze względu na ogromne trudności w założeniu takiego ubranka noworodkowi. Myślę, że rozmiar 50 nadaje się dla wcześniaków. Jeżeli nasze dziecko będzie duże (waga około 4 kg) wówczas zalecam zdecydować się na rozmiar 62 cm.

W ubrankach zwłaszcza na początku warto mieć zapas wielkościowy. Dlaczego? Po pierwsze dzieci bardzo szybko rosną i czasami pierwsza odzież wystarcza jedynie na miesiąc. Po drugie znacznie łatwiej jest ubrać maluszka w nieco większy strój. Ma to znaczenie zwłaszcza na początku, kiedy mama czy tata czują strach przy ubieraniu delikatnego noworodka 😉 .

Wyprawka – elementy

Tak jak wspomniałam dzieci bardzo szybko wyrastają z ubranek, dlatego nie opłaca się kupować ich zbyt dużo, zwłaszcza, że często zostaną nam one sprezentowane zaraz po narodzinach.

Poniżej przygotowałam rodzaje body z zawartą informacją o tym, jaki typ ubranka będzie praktyczny w poszczególnych okresach życia dziecka.

wyprawka na wiosnę

 

Co powinna zawierać wyprawka noworodka urodzonego wiosną?

Jestem za zoptymalizowaniem ubraniowej wyprawki dla noworodka. Co oznacza optymalizacja w tym przypadku, przede wszystkim ograniczenie ubrań do niezbędnego minimum 🙂 .

Oczywiste jest, że świeżych ubrań powinnaś mieć zapas, ale zasób ten powinien być racjonalny. Co to oznacza? Normą jest, że przy maluszku pralka musi być uruchamiana minimum 2 razy w tygodniu. Dlatego częstość tygodniowa prań jest zmienną, która wyznacza ilość poszczególnych rodzajów body, śpioszków czy pajacyków. Dobrze jest rozpocząć pranie własnych ubrań, w proszku dziecięcym. Nie tylko ochroni to twoje dziecko przed alergizującymi środkami czystości, ale ograniczy ilość nastawianych prań.

Wiosenna wyprawka noworodka powinna zawierać następujące elementy:

wyprawka wiosenna

 

1. Pajacyk -> 5 sztuk.

Pajacyk używany jest głównie do spania i ubiera się w niego dziecko po wieczornej kąpieli (osobiście mój ulubiony strój, bo w jednym ubranku mam i górę i dół maluszka odziany, przy jednoczesnej gwarancji, że nic go nie uwiera i nic mu nie przeszkadza). Na początek radziłabym zaopatrzyć się te zapinane pośrodku, nie na ukos. Zdecydowanie prościej jest nałożyć tego typu pajac noworodkowi. Co do kolorystyki pajacyków, radziła bym nie kupować ciemnych lub intensywnych kolorów, ze względu na to, że podczas wielokrotnego prania, ulegną one wyblaknięciu. Jeśli chodzi o biały kolor ubranek, to wprawdzie, noworodek nie ubrudzi nam pajacyka jabłuszkiem czy śliwką 🙂 ale może się zdarzyć, że pieluszka nie utrzyma swojej zawartości. Musisz być świadoma, że plamy po kupce nie są łatwo spieralne i wymagają natychmiastowego zaprania.

2. Body z krótkim rękawem -> 5 sztuk.

Pod spód pajacyka niezbędne będą bodziaki z krótkim rękawem. Najlepiej by były one w jasnym kolorze tak by nie gryzły się z kolorystyką pajacyka.

3. Śpioszki -> 2 sztuki.

4. Półśpiochy -> 3 sztuki.

Zarówno śpiochy jak i półśpiochy przeznaczone będą do dziennego użytkowania (chociaż niekoniecznie zwłaszcza w przypadku śpiochów).

5. Body z długim rękawem -> 5 sztuk.

Body z długim rękawem będą stanowiły komplet do śpiochów i półśpiochów, dlatego warto zadbać by ich kolorystyka współgrała ze sobą. Moja rada: jeśli wybierasz wzorzysty śpioch czy półśpioch to body dobierz w jednolitym kolorze lub na odwrót. Tak dobrane ubranka będą dobrze się prezentować.

6. Sweterek lub bluza -> 2 sztuki.

Dla tak małego szkraba nie kupuj swetra czy bluzy bez zapięcia z przodu (nakładanego przez głowę). Takie maleństwo trudno jest ubrać w taki rodzaj ubranka. Ciepłe dni sweterek przyda nam się podczas spacerów, do tego kocyk czapeczka i możemy ruszać w trasę 😉 .

7. Czapeczki -> 2 sztuki do stosowania po kąpieli, 1 sztuka wiązana – na spacer.

8. Cieńki kombinezon – 1 sztuka.

Jeżeli poród przypada na wczesną wiosnę warto kupić cienki kombinezon (np. pluszowy lub polarowy).

9. Skarpetki -> 3 pary.

Jeżeli planujesz zakup ubranek ze stopkami to skarpetki będą bardzo rzadko w twoim użyciu. Osobiście bardzo polecam to rozwiązanie (dotyczące ubrań ze stopkami). Zakup dobrych, niespadających i jednocześnie nieuciskających nóżki skarpet dla dzidziusia to nie lada wyzwanie.

Do zestawu możesz dodać ubranko na tak zwaną okazję tudzież wielkie wyjścia 😉 . Pamiętaj jednak, aby przy wyborze takiego stroju kierować się przede wszystkim wygodą dziecka.

Mam nadzieje, że moja lista ubraniowej wyprawki oraz kilka praktycznych rad zawartych w tym poście, będą dla Ciebie przydatne. Zachęcam również do pobrania ściągawki 😉 z listą ubrań do wyprawki na sezon wiosenny.

Lista z wyprawką do pobrania

Tekst powiązany:

Wyprawka – Jak zaoszczędzić?

1. Wyprawka wiosenna dla chłopca – sezon 2020

2. Wiosenna wyprawka dla dziewczynki – sezon 2020

3. Dobra wyprawka dla noworodka – lato

4. Jesienna wyprawka dla noworodka

5. Zimowa wyprawka dla noworodka

6. Wyprawka dla chłopca – wiosna 2019

7. Wyprawka dla dziewczynki – wiosna 2019

8. Wyprawka unisex – wiosna 2019

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz