Zimowa wyprawka dla noworodka

Zimowa wyprawka

Wszystkie przyszłe Mamy mające termin porodu w zimie na pewno rozpoczęły już proces kompletowania wyprawki dla swojego maleństwa. Kobiety, które nie mają jeszcze doświadczenia w kwestii ubrań dla noworodka (z racji tego, że będzie to ich pierwsze dziecko). Po wstępnym rozczuleniu się nad słodkością malutkich ubranek dla dzieci, zaczynają poszukiwać odpowiedzi na podstawowe pytania:

  • W jakim rozmiarze przygotować pierwsze ubranka dla maluszka?
  • Ile i jakich ubranek należy kupić by funkcjonowanie z noworodkiem było wygodne?

Na te pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym poście, ale nie tylko 🙂 . Postaram się zostawić tu całe swoje doświadczenie w kwestii wyboru i doboru ubrań dla noworodka, który na świecie ma pojawić się zimą.

Zimowa wyprawka ma jedno ułatwienie w porównaniu z zestawami szykowanymi na inne pory roku, w zimie na pewno będzie zimno 😀 . To czy będzie śnieg czy nie w kwestii takiego maluszka nie ma znaczenia. Kompletujemy zatem ubranka ciepłe.

Kiedy rozpocząć kompletowanie wyprawki?

O ile wyprawkę z akcesoriami noworodkowymi możemy szykować relatywnie wcześniej (wózek, łóżeczko, przewijak itp.) o tyle z kompletowaniem ubrań wstrzymywała bym się jak najdłużej nawet do 8 – 9 miesiąca ciąży. Wynika to z tego, że po pierwsze w tym czasie łatwiej jest nam oszacować już wielkość dziecka. Po drugie kolekcje sklepowe posiadać będą ofertę dedykowaną sezonowi, w którym nasze maleństwo ma przyjść na świat. (w lecie nie kupimy raczej śpioszków odpowiednich na zimę). Oczywiście możemy część rzeczy kupić wcześniej, ale trudno będzie nam wówczas stworzyć minimalistyczny spójny zestaw.

Jeżeli Mama jest sprawna i może chodzić w końcówce ciąży to zakupy ubrań nie należą do zadań z kategorii ciężkich, dodatkowo zawsze możemy zrobić je online.

Dobór rozmiaru

Pierwsza istotna kwestia to wybór rozmiaru na start. Większość Mam na początek decyduje się na rozmiar 56 cm. Jest to oczywiście słuszna decyzja jednak należy uwzględnić opinię lekarza wykonującego badanie USG, który to może w przybliżeniu określić wielkość i wagę dziecka. Właśnie w końcowym etapie ciąży diagnoza ta będzie najbardziej bliska prawdy.

Na dopasowanie ubrania do dziecka ma również wpływ jego waga. Jeżeli noworodek będzie dość ciężki (waga powyżej 3,6 kg) wówczas zalecała bym zdecydować się na rozmiar 62 cm. Istotne jest to, by ubiór był nieco większy, wtedy łatwiej nam będzie ubrać maleństwo. Nieco większy strój w przypadku noworodka niczemu nie przeszkadza wręcz ułatwia ubieranie dziecka. Zaznaczam nieco, bo dużo za duży może powodować, że nóżki będą wyślizgiwać się z nogawek, dodatkowo będzie wyglądało to niechlujnie.

Problem z bardzo dopasowanym ubraniem jest taki, że trudno jest ubrać tak delikatne stworzenie w takie odzienie.

Rodzaje body

Dla niedoświadczonych Mam przygotowałam zestawienie rodzajów body ze względu na zapięcie. Chciała bym zwrócić Waszą uwagę na to jakie typy ubrań sprawdzają się na poszczególnym etapie rozwoju dziecka. Jest to również bardzo istotna kwestia przy wybieraniu body na start. Kupowanie ubrania z zapięciem na plecach dla noworodka przysporzy rodzicom kłopotu podczas ubierania. Dzieci w tym wieku nie podnoszą główki i ułożone na brzuchu prawdopodobnie będą co najmniej marudziły.wyprawka na zimęWażnym aspektem jest również zapięcie pajaca. W tym przypadku najpierw sugerowała bym zakupić większość egzemplarzy zapinanych po środku, a nie po skosie. Zdecydowanie łatwiej ubrać jest noworodka w tego typu pajacyk.

Zimowa wyprawka – ilość ubrań

Jestem zwolenniczką minimalizmu w szafie zarówno dorosłych jak i dzieci. Dlatego ilość ubrań jaką powinniśmy przygotować na start powinna stanowić konieczne minimum. Jak określić to minimum. Należy zastanowić się nad częstotliwością prań jaką chcemy wykonywać po narodzinach dziecka. Ja ze swojego doświadczenia wiem, że jest to co najmniej 2 prania w tygodniu i sugerowała bym nie ograniczać tej ilości do jednego. A to dlatego, że ilość prasowania jaka czeka Was po jednym tygodniowym praniu załamie nawet wielkie fanki tej domowej czynności.

Szykując zimową wyprawkę, powinnyśmy jednak wziąć pod uwagę fakt, że o tej porze roku pranie schnie zazwyczaj nieco dłużej niż np. latem czy wiosną gdy suszące się pranie można wystawić na dwór czy jak to mówią w Małopolsce na pole 😉 .

Wyobraźcie sobie, że opracowałam wzór matematyczny 😉 dzięki, któremu uda Wam się obliczyć potrzebną ilość kompletów ubraniowych. Jest on śmiesznie prosty, ale podobno w prostocie siła hehe.

Wzór dedykowany dla wyprawki na zimę:

ilość kompletów ubrań =  największa ilość dni pomiędzy poszczególnymi praniami + 3

Przykład:

ile ubrań dla noworodka

Z powyższego przykładu wynika, że jeśli planujemy pranie 2 razy w tygodniu to powinniśmy się zaopatrzyć w 7 kompletów ubrań dla dziecka do spania.

 


Tak jak już wspomniałam zimowa wyprawka, powinna składać się z nieco większej ilości kompletów ubrań, co niestety wiąże się z większymi kosztami. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w śpiworek lub kombinezon.

Przechodząc do meritum. Poniżej prezentuje rodzaje ubrań oraz ich ilość jaka powinna znaleźć się w szafie noworodka.

Zimowa wyprawka dla noworodka

ubranka dla noworodka na początek

1. Pajac – 7 sztuk. Nie bez powodu zaczynam swoje wyliczanie właśnie od tego stroju. Jak dla mnie wyprawka mogła by się składać jedynie z pajaców uzupełnionych jedynie body nakładanym pod spód. Jest to ubranie stanowiące kompletny strój dodatkowo bardzo wygodne, nie krępujące ruchów dziecka. Oczywiście komfort noszenia uzależniony jest również od materiału z jakiego jest wykonane. Na początek zalecam by większość egzemplarzy była z zapięciem po środku.

2. Body z krótkim rękawem – 5 sztuk. Body spełnia funkcję podkoszulka, dlatego polecam zakupić jak najprostsze modele, najlepiej w pastelowych kolorach, które nie będą przebijać się spod pajacyka.

3. Body z długim rękawem – 2 sztuki. Tą ilość body z długim rękawem proponuję kupić również w kolorach neutralnych nadających się do nałożenia podobnie jak pozycja nr 2 pod pajac.

4. Śpiochy – 3 sztuki. Śpioszki bardzo fajnie sprawdzają się właśnie zimą, gdyż są nieco cieplejszym ubrankiem w porównaniu z półśpiochami.

5. Półśpiochy – 3 sztuki. Można je zamienić na legginsy, ale wówczas trzeba odpowiednio zwiększyć ilość par skarpet.

6. Body z długim rękawem – 6 sztuk. Niniejsze body będą stanowić komplet z śpiochami i półśpiochami. Dlatego warto dobrać jest kolorystycznie.

10. Bluza lub sweterek – 2 sztuki. Podpowiadam by ten rodzaj ubrania wybrać z zapięciem na przodzie. Zdecydowanie ułatwi to ubieranie i rozbieranie dziecka.

12. Śpiworek. Dla noworodka wydaje się być najbardziej odpowiednią forma ocieplenia. Więcej na ten temat przeczytać możecie w poście -> Śpiworek czy kombinezon? Co wybrać do wózka na zimę.

Dodatki

7. Kaftanik – 2 sztuki.

8. Czapka po kąpieli – 2 sztuki.

9. Czapeczka – 1 sztuka. Zimowa czapka obowiązkowo wiązana. Takie zabezpieczenie pozwoli uniknąć zsunięcia się czapki z uszu lub nawet główki.

11. Skarpetki – 5 sztuk. Oczywiście ilość skarpet może wzrosnąć jeśli zdecydujecie się na legginsy. Skarpetki często zakładane są pod pajaca czy śpiochy jeśli decydujemy się na spacer w mroźne dni. Wszelkiego rodzaju obuwie raczej nie sprawdza się i albo jest trudne do nałożenia, albo ześlizguje się z nóżek.


Kilka rad na koniec

W celu zminimalizowania kosztów wyprawki zachęcam do śledzenia różnego rodzaju promocji sezonowych. Nie mylić z wyprzedażami. W przypadku tych drugich raczej mamy tendencje do kupowania tego co jest, a nie tego co potrzebujemy.

Ponadto zachęcam do zaopatrzenia się w body, które rosną wraz z dziećmi. O ile starsze dzieci niszczą ubrania o tyle noworodki tego nie robią dlatego tego typu rozwiązanie jest bardzo praktyczne.

W najbliższych trzech wpisach zaprezentuję Wam zimowe wyprawki kolejno dla dziewczynki, chłopca oraz unisex. Będą to zestawy przygotowane z bieżącej oferty różnych firm.


Wszystkim przyszłym Mamom życzę przyjemności w kompletowaniu wyprawki, szybkiego porodu, który jest niczym w porównaniu z późniejszym trudem wychowywania dzieciaczka. Trudem, który daje ogrom satysfakcji, szczęścia i miłości.

Teksty powiązane:

Wyprawka – Jak zaoszczędzić?

Wyprawka dla noworodka urodzonego zimą – cz.1 dziewczynka

Wyprawka dla chłopca urodzonego zimą – cz.2

Śpiworek czy kombinezon? Co wybrać do wózka na zimę.

Jesienna wyprawka dla noworodka.

Dobra wyprawka dla noworodka – lato

Wyprawka ubraniowa dla noworodka urodzonego wiosną

 

 

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz