Buty dla dziecka – wybór doświadczonego rodzica

Buty dla dziecka to temat, do którego należy podejść ze szczególną uwagą. Zanim kupicie pierwsze obuwie dla swojego maleństwa radzę zasięgnąć ogólnodostępnej wiedzy w zakresie doboru dziecięcych butów. Chodzi mi oczywiście o informacje jakie w tym zakresie szerzą specjaliści (fizjoterapeuci, lekarze).


Zachęcam zajrzeć do specjalisty -> tutaj


Reasumując do zakupu pierwszych butów naszego dzieciaczka trzeba się przygotować. I nawet jeśli zdobędziecie wiedzę z zakresu prawidłowego dopasowania obuwia do stóp to nie oznacza, że wybrany model będzie sprawdzał się w praktyce.

Na swoim końce mam wiele kupionych dziecięcych butów, które czasami pomimo spełnienia wytycznych lekarzy, nie koniecznie sprawdzały się w praktyce, bo np. córka nie mogła z łatwością ich samodzielnie nałożyć, czy zastosowany sposób wykończenia szybko uległ zniszczeniu podczas intensywnego użytkowania.

Teraz już wiem na co zwracać uwagę wybierając dziecięce buty. Moim matczynym doświadczeniem z zakresu wyboru i kupna dziecięcego obuwia, chcę się z Wami podzielić.

Zanim zdobędziesz doświadczenie 😉 

Każdy popełnia błędy i nie ma co tego ukrywać. Nie we wszystkim możemy być specjalistami zwłaszcza od początku. Ale im szybciej będziemy świadomi, że niektóre zagadnienia wymagają zdobycia wiedzy specjalistycznej tym mniej podejmiemy niemądrych decyzji 😉 .

Ja sama będąc w pierwszej ciąży pod wpływem emocji kupiłam piękne maleńkie pantofelki. Wprawdzie były w całości wykonane z materiału, ale pojawia się pytanie po co 3 miesięcznej dziewczynce pantofelki? Zdarzyło mi się nawet podjąć próbę nałożenia niniejszego obuwia mojej córeczce. Mam wrażenie, że więcej czasu poświęciłam na ich poprawianie niż dziecko miało je na stopach 😉 .


Zasada numer jeden, nie kupuj czegoś tylko dlatego, że jest to słodkie.

Posłuchaj, poczytaj co mają do powiedzenia specjaliści

Kupując dziecięce buty zwracam uwagę na następujące cechy:

  • elastyczność podeszwy, czy zgina się w jednej trzeciej długości czyli w miejscu gdzie zgina się stopa,
  • czy pięta jest usztywniona,
  • rodzaj materiału z jakiego został wykonany but: skóra lub tkanina,
  • lekkość butów,
  • czy wewnątrz jest gładka powierzchni, brak szwów,
  • w przypadku mojej starszej 4 letniej córki, sprawdzam czy wkładka jest profilowana.

Są to ogólne zasady, którymi należy kierować się podczas wyboru butów. Istotne jest również to by buty były nowe.

Jak dopasować buty dla dziecka?

Mierzenie butów w przypadków brzdąców w przedziale wiekowym od roku do trzech lat nie jest łatwe. Zazwyczaj dzieci niechętnie mierzą obuwie (zwłaszcza większą ich ilość), chociażby ze względu na to, że jest to nudna czynność. Są również dzieci, które w ogóle nie chętnie nakładają nowe buty i kończy się to płaczem, ucieczką 😉 . Ten drugi przypadek dotyczy mojego syna 😀 . Dlatego mam swoją strategię kupowania dziecięcych butów.

Buty dla dziecka, strategia zakupów:

1. Na początek przeglądam internet w celu zorientowania się, jakie mam możliwości jeśli chodzi wybór. Dopiero po rozeznaniu rynku jadę do sklepu z dziećmi lub bez nich, to zależy od tego jakie mam możliwości.

2. Na zakupy wybieram się zawsze z wkładką z obecnie noszonych przez moje dzieci butów (może być to równie dobrze obrys wkładki). Jest to patent jaki zaczerpnęłam od marki GEOX. Firma ta produkuje buty z wyjmowanymi wkładkami, na których narysowane jest w jakim zakresie powinna mieścić się stopa malucha.

 

geox

Jeżeli zakupy robię bez dzieci (taki wariant odpowiada mi najbardziej, bo na spokojnie mogę przeanalizować wszystkie za i przeciw oglądanego modelu), to rozmiar buta wybieram na podstawie posiadanej wkładki. Z oglądanego modelu wyjmuję wkładkę (jeżeli taka możliwość jest, ale w większości przypadków nie ma z tym problemu), przykładam jedną do drugiej. W ten sposób orientuję się ile większy powinien być nowy but.

Oczywiście pomiaru możecie dokonywać również na podstawie obrysowanej stopy dziecka na kartce.

3. Zwracam szczególną uwagę na wysokość podbicia buta. Wprawdzie moje dzieci mają raczej szczupłe stopy, ale w buty, które posiadają płaskie podbicie, trudno jest wsunąć dziecięcą stopę. Większość szkrabów zaczynających chodzić ma tendencje do podkulania palców podczas nakładania buta.

4. Kupuję buty tylko w sklepach, w których bez problemowo i bez kosztowo, mogę je zwrócić lub wymienić (zarówno stacjonarnie jak i online).

5. Niezależnie od tego czy but kupiłam w towarzystwie dziecka czy sama, zawsze po powrocie nakładam go, na spokojnie, na dziecięcą nóżkę (w zaciszu domowym, w chwili gdy mój syn ma dobry humor 😉 ). Robię to też następnego dnia, by upewnić się, że wybór jest trafiony. Jeżeli but pod jakimś względem nie spełnia moich oczekiwań, wymieniam go lub zwracam.

Jakie buty dla dziecka sprawdzają się w praktyce?

Odpowiedni dobór obuwia do stopy oraz stosowanie strategii  podczas zakupów 😉 są bardzo ważne, ale istotne są również inne cechy bucików, dzięki którym ich użytkowanie będzie przyjemniejsze i dłuższe.

Dzieci rozpoczynające chodzenie

Maluchy stawiające dopiero swoje pierwsze kroki, praktycznie nie niszczą butów. W tym przypadku najważniejsze jest dopasowanie buta do stopy oraz wybranie tych, które łatwo jest założyć na nogę niemowlaka.

W mojej ocenie najłatwiej wsunąć dziecięcą nóżkę w obuwie z zapięciem na przodzie. Chodzi o to by jak najmocniej móc odchylić górną cześć buta po to by bezproblemowo wsunąć dziecięcą stópkę.

Wiosna/ jesień

Pierwsze buty na jesień lub wiosnę to zazwyczaj trzewiki. W tym przypadku rekomenduję zapinane z przodu na rzep. Nie radziłam bym decydować się na buty wiązane. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale w dziecięcych butach sznurowadła bardzo często się rozwiązują 😉 . Wybierając model sznurowany musicie liczyć się z koniecznością częstego ich poprawiania.

trzewiki dziecięce

Lato

Dla dzieciaczków rozpoczynających chodzenie w ciepłych miesiącach roku rekomenduje buty z tkaniny, jak na zdjęciu poniżej.

buty dla dziecka

Niestety są dzieci, które nie przepadają za zakładaniem butów. Dla rodziców tych gagatków,  prezentowany sposób zapięcia buta może być uciążliwy, ze względu na to, że w celu zapięcia buta trzeba przełożyć paska przez dość małą szparkę. Spotkałam się jednak z modelami tego typu zapinanymi na zatrzask.  Jeżeli wybieramy buty z tkaniny to musimy się liczyć z tym, że będą nam potrzebne co najmniej dwie party na sezon.

buty dla dziecka

Zima

Ostatnia, nie wspomniana przeze mnie, część roku w jakiej maluch może zacząć chodzić, to zima. W mojej ocenie dużo łatwiej jest wsunąć dziecku nogę w buta z odchylaną przednią cholewką niż z zapięciem na zamek z boku. Dlatego w tym przypadku również zalecam wybór tego typu modeli. Ważne jest by dolny rzep był zlokalizowany jak najniżej. Przy takiej lokalizacji zapięcia but można zdecydowanie mocniej rozchylić co oczywiście ułatwia wsunięcie do niego dziecięcej stópki.

zimowe buty dla dziecka

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to czy but jest oddychający. Dzięki takiemu rozwiązaniu noga dziecka nie będzie się pociła. Śniegowce nie mogą być też za wysokie. Buty mają wspomagać chodzenie dziecka, a nie go im utrudniać.

Przedszkolak

Główna zasada jaka w przypadku przedszkolaków musi być spełniona to, ta by dziecko mogło samodzielnie założyć i zdjąć buta.

Zdecydowanie i w tym przypadku stawiała bym, znowu, na buty zapinane na rzep. Rozwiązanie sznurowanie plus zamek z boku nie sprawdza się 😉 . I w tym wypadku sznurowadła żyją własnym życiem. 😉

Dobrze by buty miały gumowe czubki lub przynajmniej zadartą gumę z przodu. Ratuje to buty przed szybkim obdarciem. Jeżeli buty mają być używane również podczas jazdy na rowerze to jest to must have.

Zdecydowanie łatwiej jest doprowadzić do porządku, po podwórkowych dziecięcych harcach, w pierwszej kolejności buty ze skóry, następnie z tkaniny, a na końcu te z nubuku.

Odradzam wybór modeli z białą gumową podeszwą. Zawsze trudno jest ją doczyścić. (Chodzi mi o widoczną część wykończenia).

Gdzie kupuje buty?

Buty dla dzieci muszą być tak samo dobre jak dla dorosłych. Dlatego często ich cena jest dość wysoka. Patrząc na to, że dzieci zazwyczaj noszą buty sezon góra dwa, wydaje się nieracjonalne kupowanie butów dziecięcych w cenie tych dla rodziców. Pamiętajmy jednak o tym, że to podczas dzieciństwa formowana jest stopa, to jak ją ukształtujemy skutkować będzie przez całe dorosłe życie.

Ja stawiam na buty dobrej jakości. Nie kupuję butów dla dzieci w sieciówkach odzieżowych. Uważam, że specjalistami w produkcji obuwia są firmy obuwnicze nie odzieżowe.

Nie jestem również zwolenniczką przepłacania za buty, które mają posłużyć jeden sezon. Dlatego buty dla swoich maluchów najczęściej kupuję w outlecie. Ale nie tylko. Tak jak wspomniałam zawsze w pierwszej kolejności przeglądam sklepy online. Zawsze przed sezonem zimowym jest black friday, dlatego według mnie jest to dobry moment na upolowanie atrakcyjnej promocji. Dodatkowo mam to szczęście, że pod nosem mam sklep Tk Maxx, co daje mi możliwość częstego zajrzenia do przytoczonego sklepu gdzie upolować można naprawdę fajne buty. Niestety w Tk Maxx się poluje, więc zakup w tym sklepie raczej jest przypadkowym szczęściem niż  zaplanowanym zakupem.

Życzę Wam owocnych i mądrych wyborów 😀 .

 

Teksty powiązane

Śpiworek czy kombinezon? Co wybrać do wózka na zimę

 

 

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz