Wyprawka – Jak zaoszczędzić?

Dwie kreski na teście ciążowym u większości osób wywołują radość, wzruszenie, ekscytacje zmianami, które niebawem mają nastąpić. Zanim dziecko się narodzi, rodzice przygotowują się na ten moment emocjonalnie, jak również pod kątem organizacyjnym. Z tym drugim wiąże się między innymi szykowanie noworodkowej wyprawki.

Ze względu na to, że przed narodzinami pierwszego dziecka rodzice w temacie wyprawki są laikami, są również idealnym klientem dla przemysły niemowlęcego. Branża noworodkowa kusi przyszłych rodziców ogromem “praktycznych” akcesorii. Z kolei branża odzieżowa nęci milionem słodkich śpioszków, body. W związku z tym, wyprawka kojarzy się każdemu z niemałym wydatkiem.

Dlatego w tym poście chcę Wam przybliżyć kilka zasad, jakimi powinniście się kierować podczas kompletowania wyprawki.

Pokonaj chaos

Ogrom posiadanych możliwości w zestawieniu z małym doświadczeniem lub całkowitym jego brakiem, przyczyniają się do tego, że przyszły rodzic bardziej lub mniej świadomie funkcjonuje w chaosie. Chaos ten objawia się, kupowaniem do wyprawki rzeczy, które są np. modne, wszyscy je mają, więc na pewno są potrzebne 😉 . Nowości, które są polecane przez sprzedawców (a jak powszechnie wiadomo produkt, który ma miano nowości, jest zawsze droższy, niż w momencie, gdy ten atrybut utraci). Kupowaniem przedmiotów, które nie wiadomo czy się przydadzą, ale lepiej je mieć, na tak zwany, wszelki wypadek.

Nie mniej jednak wspomniany chaos można ujarzmić w prosty sposób. Trzeba wyprawkę zaplanować. Zanim jednak zaczniecie planować proponuję, zgłębić swoją wiedzę w zakresie niezbędnych rzeczy, jakie powinny wchodzić w skład Twojej wyprawki.

Gdzie odnaleźć rzetelną wiedzę?

Wyprawka powinna składać się z następujących części:

  1. Rzeczy niezbędne do porodu (również dokumentacja medyczna). Czyli minimum, które mama powinna zabrać do szpitala dla siebie i dla dziecka.
  2. Ubranka dla dziecka.
  3. Akcesoria dla dziecka typu: łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy, itp.

Listę rzeczy niezbędnych do porodu, jeśli masz możliwość, najlepiej jest omówić z położną, indywidualnie lub w szkole rodzenia. Jeśli nie masz takiej szansy często na stronach szpitali położniczych, takie informacje są podane. Ja dwukrotnie rodziłam w szpitalu Św. Zofii w Warszawie, dlatego przekierowuję Was do ich wskazówek -> tutaj. Radzę przejrzeć stronę szpitala, w którym planujecie poród.

Jeśli chodzi o kompletacje ubrankowej wyprawki to zachęcam Was do zapoznania się postami mojego autorstwa 😀 . W przygotowanych przeze mnie wpisach podaję konkretne ilości poszczególnych ubrań, w jakie należy się zaopatrzyć, na każdą z pór roku.

Wyprawka – teksty powiązane:

Wyprawka na wiosnę dla noworodka.

Dobra wyprawka dla noworodka – lato.

Jesienna wyprawka dla noworodka.

Zimowa wyprawka dla noworodka.


Co sezon opracowuje post, w którym prezentuje wyprawki ubraniowe dla noworodka na podstawie bieżącej oferty sklepów.


Najlepszą skarbnicą wiedzy odnośnie akcesorii są znajomi rodzice, oczywiście Ci, którzy wiemy, że lojalnie przyznają się do błędów zakupowych. Tacy znajomi to skarb dla przyszłych rodziców. Całkiem niezłym 😉 źródłem wiedzy w Internecie są blogi. Oczywiście pod warunkiem, że czytany przez Was post nie jest sponsorowany lub jeżeli, jesteście stałymi czytelnikami danego bloga i macie pewność, że autor tekstu, nie poleca rzeczy, które nie spełniają jego oczekiwań. Jeśli chodzi o Internet, to radziłabym zajrzeć do aktualnych wpisów, ale również do tych starszych. Dlaczego? Te dawniejsze posty nie będą posiadały najnowszych, modnych gadżetów, i o to właśnie chodzi. Uświadomicie sobie, że bez nich ludzie też wychowywali dzieci 😉 .

Pokusa – Twój wróg nr 1.

Torbę do szpitala mamy zazwyczaj pakują po 35 tygodniu ciąży. Ubranka dla dzidziusia są kompletowane od około 25 tygodnia. Dlatego zanim rozpoczniesz jakiekolwiek zakupy warto czas poświęcić na sporządzenie kompletnego planu zakupów, przygotowanego na podstawie zgłębionej wiedzy w zakresie niezbędnych akcesoriów, itp.

Każda wyprawka powinna być szykowana pod indywidualne potrzeby rodziców i dziecka. Zatem normalne jest, że wyprawki się od siebie różnią. Wynika to z tego, że ludzie mają różne gusta. Niektóre mamy planują karmić piersią inne nie. Jedni rodzice spodziewają się chłopca, a drudzy dziewczynki z kolei są też tacy, którzy nie chcą znać płci dziecka przed narodzinami.

Zakupy warto podzielić na:

  1. Niezbędne od pierwszych dni życia dziecka, plus te do porodu.
  2. Te, z których zakupem można poczekać.

Dlaczego warto dokonać takiego podziału? Odpowiedź jest bardzo praktyczna 😀 . Przede wszystkim możemy rozłożyć nasze wydatki w czasie, co mniej obciąży domowy budżet w jednym okresie. Ponad to, cześć rzeczy możemy zapisać na listę ewentualnych prezentów dokonywanych przez odwiedzającą nas rodzinę, znajomych. Często jest tak, że babcie, ciocie pytają się rodziców, co by im się przydało na ten moment, dlatego warto być przygotowanym na takie pytania. Dodatkowo stosując takie rozwiązanie unikniecie nietrafionych prezentów typu zły rozmiar ubranka, drugi śpiworek, trzeci kocyk nie do końca w waszym guście. 😉

Najważniejsze 😀 

Trzymaj się planu i nie poddaj się pokusie, przez którą zrobisz nieprzemyślane zakupy. Robiąc zakupy zgodnie z planem oszczędzasz najwięcej, ze względu na to, że nieracjonalne, spontaniczne, w tym przypadku mocno emocjonalne zakupy najczęściej są niewypałem. Działając bez planu pieniądze rozchodzą się nie wiadomo, kiedy i gdzie. 😕

Rzecz jasna plan można modyfikować, jednak zmiany w nim powinny być wprowadzane rozsądnie, z namysłem. Zwłaszcza dotyczy to akcesoriów, ze względu na to, że jest to najdroższa część wyprawki.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?

Oczywiste jest, że dostając od zaprzyjaźnionej mamy cześć akcesoriów czy ubranek do wyprawki oszczędzasz najwięcej. Nie wszyscy jednak mają wśród swoich znajomych taką dobrą duszyczkę 😉 .

Jak wypracować oszczędności, jeśli wszystko musimy samodzielnie kupić? Przypominam, że zanim rozpoczniesz zakupy, należy mieć wszystko zaplanowane, wówczas będziesz szukać konkretnej rzecz w atrakcyjnej cenie. Jednocześnie uchronisz się przed kupnem zbędnych przedmiotów w okazyjnych cenach.

Promocje, przeceny

Większość sklepów sieciowych, prowadzi promocje typu 3 za 2 lub procentowe przeceny. Jeżeli kompletacje wyprawki rozłożycie w czasie, na pewno traficie na tego typu okazje na wybrane wcześniej przez Was rzeczy. Należy jednak na bieżąco śledzić ofertę sklepów.

Wyprzedaże sezonowe

Niestety wyprzedaże sezonowe jak sama nazwa wskazuje dotyczą asortymentu z danej części roku. W rezultacie niższą cenę będziemy mieli np. na ubraniach z mijającego sezonu, a co za tym idzie w większości przypadków nie będą one odpowiednie na czas, kiedy na świecie pojawi się Wasza pociecha.

Zdecydowanie łatwiej będzie trafić na coś z kategorii asortymentu dla noworodka. Jednak znów przypominam by ograniczać się do kupna tylko zaplanowanych, wcześniej upatrzonych przedmiotów.

Outlet

Tego typu sklepy to możliwość upolowania markowych przedmiotów. Kupując stacjonarnie, jest małe prawdopodobieństwo, że traficie na coś, co wcześniej sobie upatrzyliście. Lepszą formą są sklepy online np. zalando lounge, gdzie systematycznie przeglądając ofertę, być może uda Wam się znaleźć rzeczy, których zakup zaplanowaliście. W kwestii ubrań można pójść na ustępstwa. Jeśli, np. macie zaplanowany zakup 5 białych body to rzecz jasna sztywno nie musicie trzymać się wybranej marki.

Wyprawka z drugiej ręki

Zakupy w komisie to również dobry sposób na oszczędności. Bez wątpienia tylko wtedy, gdy trzymacie się swojego planu 😀 . Często ludzie do komisu wstawiają prawie niezniszczone rzeczy, czy świadczy to o tym, że tak bardo o nie dbali? Nie koniecznie, trzeba rozważyć to, że wózek bez śladów zużycia może być niezniszczony dlatego, że nie był użytkowany, bo się nie sprawdził. 😕

Nie widzę nic złego w kupowaniu ubranek dla noworodka z drugiej ręki czy w second hand. I tak każde ubranie przed założeniem na noworodka (nawet nowe) musimy wyprać w wysokiej temperaturze. Ponadto kupując w second hand możemy trafić na prawdziwe perełki, jeśli chodzi o marki. Są to rzeczy naprawdę dobrej jakości.

Zakupy online

Zakupy online są bardzo wygodne, co ma nie lada znaczenie w przypadku ciężarnej kobiety. Koncentrując swoje wybory w ramach jednej marki np. odzieżowej, możesz sporo zaoszczędzić na przesyłkach. Trzeba jednak zdecydować się na markę,  której ubranka będą stanowić większość w wyprawce. Dlatego zachęcam Was do zapoznania się z moimi postami z cyklu “test marki”, w których oceniam jakość ubrań poszczególnych firm odzieżowych po ustalonym okresie użytkowania.


Test marki – zapowiedź cyklu wpisów

1. Test marki – Pinokio

2. Test marki – SMYK, Cool Club,

3. Test marki – Lindex

4. Test marki – Pepco

5. Test marki – lupilu, Lidl

6. Jakość body GAP

7. Jakość ubrań dziecięcych H&M


Sprzedaj

Dzieci szybko wyrastają z ubrań, zwłaszcza noworodki. Dlatego nie ma co gromadzić w domu za małych ubranek. Sprzedawaj je na bieżąco. Ta sama rada dotyczy akcesorii, zwłaszcza tych, z których wyboru nie jesteście zadowoleni i nie używacie ich.


Podsumowując największym wrogiem zawyżonych wydatków są nieprzemyślane, spontaniczne zakupy. To one powodują, że kupujemy rzeczy zbędne.

W celu ułatwienia Wam przygotowywania się do kompletowania wyprawki, przygotowałam dla Was “Planer wyprawki”, który możecie pobrać poniżej.

wyprawka jak zaoszczędzić

Do szpitala – Pobierz Planer wyprawki

Akcesoria – Pobierz Planer wyprawki

Ubranka – Pobierz Planer wyprawki

 

Teksty powiązane:

Wyprawka na wiosnę dla noworodka

Wiosenna wyprawka dla dziewczynki – sezon 2020

Dobra wyprawka dla noworodka – lato

Mogą Cię zainteresować

3 Komentarze

  • super post. Ale ja od 10 dni już mam noworodka na świecie 😉 ale sledze pani bloga już od dawna jak tylko dowiedziałam się o ciąży. I jest pani inspiracją. Mam starsza core teraz syna wiec temat akcesoriów ubrwnkowo na czasie. Pozdrawiam. Fanka bloga. EMILIA

    • Przede wszystkim GRATULUJĘ, nowego członka rodziny 😀 . Dziękuję również, za tak miłe słowa w kierunku mojego bloga :). To bardzo motywujące przeczytać taki komentarz. Pozdrawiam.

  • Ja na wszystkim lubię oszczędzać ale wiadomo, dla dziecka chce się jak najlepiej 🙂 Tym przykładem, wiedziałam, że muszę kupić aspirator do noska, przeszukałam pół Internetu i znalazłam w o wiele niższej cenie aspirator haxe, rewelacja, mamy już drugi rok i działa bardzo dobrze.

Dodaj komentarz